Komornik sądowy – zakres działania

Zawód komornika sądowego cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wiele osób, które są w trakcie studiów prawniczych lub je kończy chce wykonywać tą ciekawą, ale niezmiernie trudną profesję. Kto może zostać komornikiem sądowym? Dla kogo jest to idealne zajęcie?

Przede wszystkim osoba, która chce pracować na tak społecznie ważnym stanowisku musi wyróżniać się nie tylko idealną wiedzą z dziedzinie prawa, ale także  musi być odporna psychicznie. Praca komornika nie należy do łatwych. Osoba pracująca na tym stanowisku codziennie musi rozwiązywać trudne problemy, widzi często niełatwe i zawiłe, ludzkie  historie. Droga do pracy w tym zawodzie bywa długa i kręta . Osoba zainteresowana musi przejść przez aplikację komorniczą. Wtedy zdobywa wiedzę niezbędną w pracy komornika. Musi też koniecznie zdać specjalny egzamin komorniczy – nie należy on do najłatwiejszych. Dużo osób przyznaje, że miała spore problemy ze zdaniem aplikacji. Wymaga on dobrej pamięci oraz przede wszystkim samozaparcia. Komornikiem może zostać osoba, która posiada obywatelstwo polskie, ma  pełną zdolność do czynności prawnych, nie była karana oraz cieszy się dobrą, nienaganną opinią.

Czym tak naprawdę zajmuje się komornik?

Zakres pracy komornika sądowego jest bardzo szeroki. Może on służyć poradą, może też udzielać konsultacji osobą, które mają problem z egzekwowaniem należności od swoich dłużników. Przede wszystkim jednak zajmuje się on tworzeniem, sporządzaniem wniosków egzekucyjnych oraz  egzekwowaniem od dłużników należności w imieniu klientów.

Komornik sądowy to zawód zaufania publicznego. Osoba pracująca na tym stanowisku musi wyróżniać się kulturą osobistą, opanowaniem, nienagannym zachowaniem – musi to też być osoba konsekwentna. Często bowiem styka się z ludźmi, którzy niechętnie chcą współpracować.

Jak znaleźć dobrego komornika?

Czasy są trudne –  coraz więcej osób korzysta z pomocy komorniczej. Wiele osób popada w długi. Komornicy nie narzekają na brak pracy. Dobrego komornika możemy znaleźć sugerując się opiniom znajomych, którzy korzystali z usług tego typu specjalisty. Warto także podczas poszukiwań zaglądać do Internetu – przeglądać komentarze klientów i zaglądać często na blogi firmowe. Na forach branżowych ludzie bardzo szczerze dzielą się swoimi spostrzeżeniami – opisują podejście do klienta komorników z Gdańska lub innych miast w Polsce, zakres usług i ogólne wrażenie wynikające z kontaktu z komornikiem.

Poprzedni wpis
Komentarze są wyłączone.