Najnowsze

Sąd Rejonowy Gdynia

Komornik Gdynia – jak zdobyć ten zawód?

 

Komornik sądowy zajmuje się ściąganiem długów dla wierzyciela. Wierzycielem jest osoba, która wykonała jakąś usługę lub pożyczkę, a dłużnik nie zapłacił za nią, w skutek czego rozpoczyna się proces sądowy. Wierzyciel zgłasza się wtedy do wybranego przez siebie komornika, który może go przedstawiać i ściągać dług. Komornik Gdynia ma prawo do wykonania egzekucji dopiero po orzeczeniu tytułu wykonawczego przez sąd, czyli po przeprowadzeniu ostatniego etapu sądowego dla dłużnika. Bez zgłoszenia sądu komornik samoistnie lub na zlecenie wierzyciela nie może ściągać długów.

Jak zostać komornikiem? Jakie zadania przysługują?

Każdy kto chciałby nim zostać musi spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim trzeba mieć dyplom ukończenia studiów prawniczych lub administracyjnych, ukończyć 26 lat i posiadać obywatelstwo Polskie. Osoba taka nie może być karana ani podejrzana o przestępstwo skarbowe lub ścigane z oskarżenia publicznego. Po spełnienie tych warunków trzeba udać się na dwuletnią aplikację komorniczą, a zaraz po niej pozytywnie zdać egzamin. Następnie przez dwa lata pracować na stanowisku asesora komorniczego. Po udanej drodze możemy zostać komornikiem.

Komornik ściąga długi dla wierzyciela, ale najpierw musi wiedzieć skąd ten dług może ściągnąć. Jego głównym zadaniem jest prześwietlenie dłużnika, sprawdzenie jego majątku, a zaraz po nim spisaniu faktycznego stanu majątku. Ostatecznie ma prawo do zabezpieczenia roszczeń  i w najgorszym przypadku może przeprowadzić egzekucję. Każdy komornik może zająć majątek pieniężny bądź niepieniężny, to znaczy rzeczy materialne dłużnika. Po zajęciu majątku niepieniężnego, prowadzona jest licytacja i pieniądze z licytacji lądują do wierzyciela.

Sąd Rejonowy Gdynia

Gdzie szukać komorników?

Na stronie sąd rejonowy Gdynia znajdziemy spis wszystkich komorników działających na terenie Gdyni. Taka opcja jest najprostszą i najszybszą, ale zawsze można zapytać znajomych lub odnaleźć biuro komornicze w naszym mieście. Pamiętajmy, że będąc wierzycielem, mamy prawo do wyboru swojego komornika.