Jak znaleźć dobrego pracownika?

Na rynku coraz więcej brakuje brakuje rąk do pracy. Pracodawcy mają problem z zatrudnieniem odpowiednich osób na dane stanowisko, dlatego bardzo często wynajmują firmy, które zajmują się rekrutacją. Od pewnego czasu w polskich miastach i wsiach można zauważyć coraz większą ilość obcokrajowców. Są oni przyjmowani do prac o różnych branżach. Obcokrajowcy mają prawie takie same prawa, jak my. Można zauważyć, że otwierają oni nawet u nas małe przedsiębiorstwa. Jak pracownicy radzą sobie z zatrudnianiem pracowników, których brakuje na rynku?

Pracodawcy szukający odpowiednich pracowników na dane stanowisko mają nie lada wyzwanie. Często korzystają z usług firm, które zajmują się rekrutacją pracowników. Bardzo popularna stała się teraz rekrutacja bezpośrednia, czyli firmy, które zajmują się właśnie taką rekrutacją szukają pracowników, ale takich, którzy tej pracy nie szukają. Firmy wyszukują pracowników, których firma zatrudniająca chciałaby zatrudnić. Są to często osoby, które mają wielkie doświadczenie i mają spore zasługi w sukcesach firmy. Z powodu braku pracowników często przedsiębiorstwa wnoszą oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi . Najczęściej są to Ukraińcy. Na początku zatrudniani oni byli najczęściej do prac polowych, przy budowach, jako pomoc kuchenna. Teraz coraz częściej zatrudniani są w sklepach, biurach i na stanowiskach wyższych.

postac czlowieka na mapie swiata

Brak pracowników na naszym rynku spowodowane jest wyjazdami za granicę osób wykwalifikowanych. Ludzie z wyższym wykształceniem uciekają za granicę. Spowodowane jest to większymi możliwościami rozwoju i przede wszystkim kilkakrotnie większymi zarobkami. Nie tylko wykształceni ludzie wyjeżdżają za granicę, ale także osoby z wykształceniem zawodowym. Bardzo dużo za granicą jest pracy dla budowlańców, sprzątaczek, ślusarzy czy spawaczy. U nas zarobki takich osób są bardzo niskie. Za granicą można zarobić tam kilkakrotnie więcej.

Obecnie dla cudzoziemców jest wiele udogodnień w naszym kraju. Maja oni podobne prawa jak my. Bardzo wielu Ukraińców stara się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego, gdyż tutaj przeliczając na swoją walutę mogą prowadzić godniejsze życie niż dotychczas. W Polsce pomaga się osobom zza granicy. Są utworzone specjalne punkty obsługi, gdzie mogą skierować się z danym problemem.

Komentarze są wyłączone.