Frezowanie CNC i toczenie CNC – różnice i podobieństwa

Obróbka metali wykorzystywana jest w wielu dziedzinach przemysłu. Przedsiębiorcy muszą wiedzieć, jakie prace chcą wykonywać i jaki sprzęt najbardziej będzie pasował do wykonywanych czynności. Każda maszyna różni się zastosowaniem i przeznaczona jest do innego typu prac oraz do innych materiałów. Narzędzia do obróbki metali mają zazwyczaj podobne właściwości, ponieważ mają za zadanie wykonywać kształt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Warto odróżnić zasadnicze różnice zastosowania takich urządzeń, gdyż każda z nich ma zupełnie inne właściwości.

Frezowanie CNC Poznań

Frezowanie CNC to rodzaj obróbki skrawaniem, w której ruch obrotowy jest zawsze wykonywany przez narzędzie, a ruch posuwowy przez narzędzie lub przez przedmiot obrabiany. Wszystkie te czynności wykonywane są przez frezarkę. To urządzenie umożliwia obróbkę stali węglowe, żeliwa, stali stopowej, stali nierdzewnej, stopu aluminium, mosiądzu, tworzyw sztucznych oraz drewna. Do frezowania zaliczamy frezowanie walcowe oraz frezowanie kształtowe. Frezowanie CNC to wykonywanie prac poprzez zastosowanie układu sterowania numerycznego CNC, dzięki niej możliwa jest obróbka materiału szybko, precyzyjnie oraz w wysoce powtarzalnym wykonaniem kształtów. Wprowadzenie technologii CNC spowodowało rewolucję w przemyśle wytwórczym.

toczenie metalu

Toczenie CNC Poznań

toczenie CNC uważana jest za jedną z najpopularniejszych form obróbki skrawaniem. W wyniku toczenia można otrzymać przedmioty o różnych kształtach. Wszystko to jest możliwe dzięki nowoczesnemu, komputerowemu sterowaniu maszyną. Proces toczenia pozwala na szybkie i bezpieczne wytworzenie przedmiotów z uwzględnieniem skomplikowanej geometrii. Toczenie znacznie skraca czas wytwarzania przedmiotu, co przekłada się na obniżenie kosztów produkcji. Praca fizyczna jest bezpieczna, znacznie odciąża pracę fizyczną operatora maszyny, a także jest bardzo wydajna.frezowanie maszyna

 

Różnice pracy tokarki CNC i frezarki CNC

Główną różnicą w obróbce materiału jest praca z materiałem. Mimo, iż w obu przypadkach następuje proces skrawania, to w tokarce mamy do czynienia z obracaniem materiału, tak zwanym toczniem. Frezarka działa głównie na płaskiej powierzchni. Frez skutecznie zsuwa materiał z obiektu. Głównym zadaniem frezarki jest obróbka powierzchni płaskich, ruch obrotowy fraza nadaje odpowiedni kształt. Tokarka natomiast służy do skrawania przedmiotów w kształcie brył.

Fachowiec ma możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb.

Komentarze są wyłączone.