Najnowsze

Krzewy liściaste

Jesień i wiosna – najlepsze pory roku na prace w ogródku

Wiosna i jesień są najpopularniejszymi i najbezpieczniejszymi porami roku, jeżeli chodzi o sadzenie roślin oraz prace ogrodowe. Jednak w związku z tym, że bywają podczas lata mniej upalne dni, nawet tygodnie, śmiało możemy pozwolić sobie na sadzenie nowości w ogrodzie. Musimy pamiętać, żeby rośliny które sadzimy w cieplejszym okresie były dobrze ukorzenione w doniczce, co zagwarantuje nam, że na pewno się przyjmą. Latem nie sadzimy roślin wykopanych z gruntu, czy balotowanych drzewek i krzewów owocowych.

Zabezpieczenie roślin na zimę

Powoli zbliżamy się do końca lata, zostały ostatnie tygodnie najgorętszych dni. W związku z tym, że minie czas wypoczynku oraz urlopów, wielu posiadaczy domków jednorodzinnych oraz działek rekreacyjnych ruszy na zakupy do różnych dużych centrów ogrodniczych oraz zacznie przeglądać uważniej oferty sklepów internetowych. Jesień to bardzo dobry czas by zakupić i posadzić różnego rodzaju krzewy liściaste, drzewa owocowe, rośliny owocowe, byliny. Jesienne prace ogrodowe gwarantują nam pierwsze, piękne efekty już na wiosnę. Rośliny mają odpowiednią ilość czasu, żeby przyjąć się w nowym miejscu i już wiosną cieszyć nas swoim widokiem. Jednak jesień to nie tylko czas sadzenia, możemy również zająć się przesadzaniem naszych roślin czy rozsadzaniem. Drzewa i krzewy liściaste często wymagają podcięcia. Warto również zadbać o nasze drzewka owocowe. Jesień to okres w którym powinniśmy jak najlepiej wykorzystać by przygotować nasze rośliny na zimę. Oprócz prac związanych z pielęgnacją roślin powinniśmy również przemyśleć sposoby zabezpieczenia naszych wrażliwych krzewów i drzew przed mrozem. Młode roślinki, które nie mają dużej odporności na mróz warto zabezpieczyć przy gruncie okrywając włókniną lub korą. Niestety w przypadku bezśnieżnych zim, które występują w Polsce coraz częściej wielu rośliną brakuje pokrywy śnieżnej, która jest barierą ochronną w przypadku dużych mrozów czy niespodziewanych przymrozków.

 

Krzewy liściaste

 

Jakie rośliny do ogrodu?

W ostatnim czasie mamy ogromny wybór roślin, które mogą znaleźć się w naszym ogródku. Dzięki temu, że na rynku dostępna jest tak duża ilość gatunków, możemy dopasować do swojego ogrodu idealne rośliny. Jeżeli jesteśmy właścicielami małych ogródków to warto zdecydować się na rośliny, które nie osiągają dużych rozmiarów, są karłowate lub płożące. Warto również zainwestować w atrakcyjne krzewy lub kolorowe byliny. Dzięki ogromnemu wyborowi odmian, mały ogród może być równie piękny jak duży. Właściciele dużych ogrodów natomiast coraz częściej decydują się na zakup dużych, kilkuletnich sadzonek, dzięki czemu szybciej uzyskują efekt pięknego, rozwiniętego ogrodu. Chociaż wielu miłośników ogrodów bez znaczenia czy posiadają duży czy mały ogródek stawiają na sadzenie od początku małych sadzonek i obserwacje ich wzrostu oraz rozwoju.